Do prostor Hvězdárny a planetária Brno zavítal minulý týden v pořadí už osmý ročník konference Konopí a věda. Takže sotva jsme se sbalili na Konopexu, čekala nás další akce, tentokrát v Brně.

Konference organizovaná důležitými články českého výzkumu a konopné léčby MVDr. Ing. Václavem Trojanem a MUDr. Radovanem Hřibem uvítala opět lékaře, farmaceuty, producenty, aktivisty i pacienty.

Hvězdárna nabídla hvězdné obsazení – z Izraele sem opět zavítal i docent Lumír Hanuš, který se v přednášce věnoval endokanabinoidům. Nechyběl ani vládní drogový koordinátor Jindřich Vobořil, prezentující jeho vizi návrhu regulace trhu s konopím.

Václav Trojan se pak podělil o novinky z jeho brněnského centra pro výzkum léčby konopím, které je součástí Nemocnice u Sv. Anny. Je nám velkou ctí, že můžeme být partnery tohoto projektu, který je zcela unikátní na evropské úrovni. Konopí pro výzkum si zde sami i pěstují a používají produkty CANNA i rady našeho experta Pietera Klaassena. Ten zde také dostal slovo a sdílel moderní poznatky o řízení pěstebních faktorů (crop steering) při indoor pěstování rostlin licencovaného léčebného konopí*.

Mladší generaci nadšenců do konopné léčby reprezentovala Sára Šmajsová s tématem „Antibakteriální účinky léčebného konopí“. Další vážený host a přednášející byl Siegfried Kasper, který se věnuje využití kanabinoidů v psychické farmakologii nebo Jan Halamek – profesor a chemik z Texas Tech University.

Jsme opravdu vděční, že můžeme být součástí takto vyspělých konferencí zaměřených na výzkum konopí a že takové v Česku existují. Kéž to přináší užitek co největšímu množství pacientů!

*v celém článku se odkazujeme na rostliny technického konopí, zkráceně „CBD“ konopí, kde obsah THC v sušině nepřekračuje 1 % nebo léčebné konopí licencovaných pěstitelů.