V souvislosti s výživou rostlin jste asi narazili na mnoho různých přívlastků – organické, minerální, zcela přírodní či bio. Tyto výrazy se používají celkem libovolně a občas v tom může být zmatek. Určitě se vám bude hodit tohle srozumitelné vysvětlení.

Pojďme se tedy podívat na definice jednotlivých typů látek, hnojiv a jejich vlastností:

Organický

Organické jsou látky živočišného a rostlinného původu. Tedy něco, co bylo (nebo stále je) živé. Organická substance je přitom i ropa, které má samozřejmě do kvalitního hnojiva hodně daleko. Organické látky typicky obsahují ve svých molekulách uhlík a vodík. Ani organický ještě nemusí být nezbytně přírodní.

Přívlastkem organický označujeme při pěstování hnojiva přírodního původu – guano, hnůj, kompost nebo i tekutá přírodní hnojiva.

A hned tu máme i zdroj určitého zmatku, protože pojem "Organic" je v angličtině výrazem pro to, čemu v Evropě říkáme "Bio" – tedy certifikované produkty ekologického zemědělství. Organické hnojivo přitom ale nemusí být certifikované "Bio" hnojivo. Třeba v případě hnojiv BIOCANNA to ale platí, což je světlá výjimka.

Aby toho nebylo málo, organické sloučeniny mohou být produkovány člověkem chemickou cestou, např. močovina nebo organické kyseliny. Výsledkem je látka, které se vyskytuje přirozeně v přírodě, ale byla vyrobena umělým způsobem.

Image
Přírodní, Organické, minerální…Jak se věci mají?

Minerální

Minerální látky jsou obvykle přírodního původu, ale většinou nejde o látky organické. Minerály samozřejmě mohou vznikat z odumřelých rostliny a živočichů. Například vápence, což jsou pradávné sedimenty mořských korálů nebo mušlí. V podobě hornin a nerostů už je ale za organické látky nepovažujeme.

Co se týká pěstování rostlin, minerální hnojiva patří mezi nejběžnější. Jde třeba o fosfáty, které se přidávají do zemědělské půdy. Mezi minerální hnojiva patří i většina tekutých směsí pro pěstování v rašelinových substrátech (CANNA TERRA), kokosu nebo hydroponii. Tato vysoce specializovaná hnojiva mají oproti těm organickým jednu zásadní výhodů – kořeny rostlin je mohou okamžitě přijímat bez účasti mikroorganismů a chemických procesů v substrátu.

Přírodní

Pro nás znamená přírodní především to, co nebylo vyrobeno člověkem, ale má to původ v přírodě. Sem patří většina organických látek, ale i minerálních. Pojem přírodní není nijak přesně specifikován a může být proto zavádějící. Přírodní hnojivo může být kompost, ale klidně i ledek, který se dříve hojně těžil. Dnes je většina ledku syntetizována uměle, takže už nelze považovat za přírodní.

Syntetický

Jinými slovy jde o umělý produkt, tedy vyrobený člověkem, který není přírodní. Přitom ale může jít o identickou sloučeninu, která se nachází v přírodě. Jak už jsme uvedli výše, člověk vyrábí organické kyseliny a další látky identické s těmi přírodními, např. vitamíny. Vedou se ale nekonečné debaty, zda mají takové látky zcela stejné účinky, jako jejich přírodní ekvivalenty.

Bio hnojiva a certifikace

Mohli byste si myslet, že když použijete slepičince nebo kravský hnůj jako hnojivo, je to opravdu to nejlepší, co rostlinám můžete dát. Proč se tedy vyrábí tekutá organická hnojiva, jako je BIOCANNA? Má to několik dobrých důvodů. Nejdříve se asi shodneme, že hnůj je velmi nepraktické hnojivo při indoor pěstování. Ale i pro rostliny ve volné půdě má BIOCANNA (i podobná tekutá hnojiva) smysl.

Podstatný faktor je složení. U kvalitního tekutého organického hnojiva máte jistotu, že rostlinám dáváte vše potřebné v optimálním poměru. Toho s hnojem ani guanem dosáhnout nelze, protože jejich složení je proměnlivé a dostupnost živin silně ovlivňují i podmínky v půdě. Rostliny v kvalitním vzdušném substrátu jako je BIOCANNA Terra Plus hnojené tekutým organickým hnojivem podle doporučených tabulek porostou rychleji, než rostliny v běžné zemině s hnojem. Samozřejmě to platí jen pokud srovnáme stejný objem substrátu/zeminy.

Image
Přírodní, Organické, minerální…Jak se věci mají?

Další z podstatných aspektů je čistota živočišného hnoje. Pokud nepochází z Bio chovu, mohou v něm být zbytky všemožných látek, od antibiotik přes hormony až po pesticidy. Samozřejmě takový domácí hnůj od poctivého farmáře lze s klidnou duší pro rostliny na záhonech či ve skleníků použít.

U certifikovaných Bio hnojiv máte jistotu, že všechny výchozí suroviny jsou také "Bio" a lze je použít i pro kontrolované ekologické zemědělství. Naštěstí už dlouho existují zákony a organizace, které certifikují součásti a procesy organických systémů a programů. To zaručuje, že spotřebitel dostane, co očekává. Organizace jako OMRI (Organic Materials Review Institute) a Evropská kontrolní unie analyzují produkty, vstupní suroviny a postupy. Na základě toho pak udělují certifikaci. Zkoumají přitom nejen typ a původ materiálu, ale zároveň sledují celý proces od sklizně až po plnění do lahví.

Štítky :