Třásněnky nejsou tak známý škůdce, jako svilušky či mšice, ale když je necháte rozšířit, dokážou způsobit podobné škody a nehezky poškodit vaši úrodu. Zaměříme se teď proto na třásněnky a řekneme si něco o prevenci i boji s tímto škůdcem.

Jak poznáte třásněnky?

Když používáme pojem třásněnky, máme na mysli širokou skupinu hmyzu z řádu třásnokřídlí (Thysanoptera). Nemusíte se je učit rozlišovat – poškození způsobené třásněnkami obecně se moc neliší. Třásněnky jsou drobný nenápadný hmyz, mají podlouhlé ploché tělo a na koncích úzkých křídel dlouhé „štětiny“ – třásně.

Vývoj třásněnek je rychlý, zvládnout i 15 generací do roka. Jejich larvy mají světlou, nažloutlou barvu, zatímco dospělé třásněnky bývají tmavohnědé až černé.

Typický příznak jejich přítomnosti jsou světle-stříbřité flíčky na listech, později hnědnoucí listy, které následně usychají. Další charakteristická stopa jsou černé mikroskopické tečky – to jsou kapky trusu třásněnek.

Třásněnky poškozují rostliny

Třásněnky a jejich larvy poškozují rostliny tak, že sají tekutinu z buněk listů, ale i jiných částí. Protože ve slinách třásněnek jsou přítomny určité toxické látky, mohou se na výhoncích nebo květech postižených rostlin objevovat deformace.

Podobně jako mšice, i třásněnky mohou přenášet z rostliny na rostlinu virová onemocnění. Hrozí tedy výrazné škody nebo úplné znehodnocení celé úrody.

Image
Thrips - Pests & Diseases

Boj proti třásněnkám

K prevenci nebo minimalizaci škod způsobených třásněnkami můžeme použít několik metod a prostředků. Klasickou metodou je používání lepivých pastí. Tyto pasti musí mít modrou barvu, protože třásněnky jsou velmi přitahovány k modré.

Je důležité sledovat rostliny, zda se na nich třásněnky nevyskytují a co nejdříve jejich výskyt zjistit. Pokud zjistíte výskyt třásněnek, je nutno provést vhodné ošetření, aby se minimalizovalo riziko zamoření.

Image
Thrips - Pests & Diseases

Prevence:

  • Modré lepové desky (prohlížet lupou, zda se na ně nepřilepily dospělí jedinci třásněnek)
  • Použijte jemné sítě na hmyz k zakrytí plodin.
  • Postřikujte preventivně rostliny přípravkem CANNACURE

Řešení při napadení třásněnkami:

  • Postřikujte rostliny přípravky s pyrethrinem (extrakt z řimbaby či chryzantémy) nebo z Nimby (Azadirachta indica).
  • Další přírodní řešení je roztok draselného mýdla.
  • Použijte CANNACURE, který efektivně zabraňuje dalšímu šíření třásněnek.
  • V extrémním případě použijte chemické prostředky, ale to je opravdu krajní řešení při pěstování indoor, kde nehrozí ohrožení užitečného hmyzu.
Štítky :