Protrhávat, nebo nechat být? Defoliace patří mezi nejvíce diskutované a stále kontroverzní témata v pěstitelských diskuzích. V tomto článku rozebereme vše, co byste měli vědět, než se do odstraňování listů pustíte.

Zastánci i odpůrci defoliace mají přesvědčivé argumenty a zdá se, že neexistuje jednoznačný verdikt. Faktem zůstává, že odlisťování používají i profesionální pěstitelé u různých druhů rostlin a mnoho indoor pěstitelů už bere defoliaci jako běžnou praxi pro dosažení vyšší úrody. Rozhodně tedy stojí za to se o této metodě dozvědět více.

Proč odstraňovat listy?

Existují dva hlavní důvody pro odstraňování listů rostlin při pěstování pod umělým osvětlením:

1. Zlepšení cirkulace vzduchu a snížení vlhkosti

Vegetace v indoor pěstírnách často připomíná neprostupnou džungli. Je pochopitelné, že groweři se snaží využít svůj prostor a osvětlení na maximum. Buď pěstují velké množství rostlin, nebo nechají rostliny před změnou fotoperiody pořádně narůst, aby se celá plocha pěstírny dokonale zaplnila.

Příliš hustá vegetace ale znemožňuje dostatečné proudění vzduchu a zvyšuje vlhkost. Samotná vlhkost nemusí být problém, ale bez přísunu čerstvého vzduchu se v okolí spodních listů hromadí “vydýchaný” vzduch s nedostatkem CO2. Vzniká zde navíc ideální prostředí pro plísně, které milují vlhkost a stagnující ovzduší. V místech, kde se listy dotýkají se vlhkost koncentruje – listy k sobě bývají přilepené a mokré. Tomu byste se měli snažit zabránit.

2. Přístup světla a vyšší úroda

Slunce představuje velmi odlišný zdroj světla, než umělé osvětlení. Má vysokou intenzitu, tedy i vyšší schopnost pronikat listy. V průběhu dne se navíc mění směr a úhel, kterým paprsky dopadají na rostliny a většina listů tak dostane svoji denní porci fotonů.

Při indoor pěstování je to samozřejmě jinak a do hry vstupuje i hustota vegetace, kterou jsme probrali před chvílí. Do nižších pater už často neproniká dostatek světla, takže některé listy nedosahují optimální míry fotosyntézy. Rostlina je ale musí stále zásobovat vodou i živinami, takže se tyto listy stávají spíše přítěží.

Většině pěstitelů ale mnohem více záleží na květech a plodech. A zkušenosti s odlisťováním ukazují celkem přesvědčivě, že pokud ke květům pustíme více světla, vyvíjí se lépe. Tady už ale narážíme na jemnou rovnováhu mnoha faktorů pěstování i samotné defoliace. Listy, jakožto solární panely rostlinu zásobují energií a jsou zásadní i pro tvorbů a růst květů. Při odstraňování listů je proto nutné respektovat celou řadu pravidel, jinak napácháte více škody, než užitku.

Co musíte vědět, než začnete

Než se do odlisťování pustíte, dobře si prostudujte všechny důležité faktory, které mají vliv na výsledek:

  1. Zdraví rostlin: Na odstraňování listů rovnou zapomeňte, pokud vaše rostliny nejsou v perfektní kondici. Defoliace bude mít přínos jen když jsou rostliny vitální, bez škůdců a jejich růst probíhá správně. To přímo souvisí s podmínkami v pěstírně. Nejdříve zajistěte rostlinám optimální klima, správnou četnost zalévání a dostatek světla. Až poté se můžete pustit do experimentů.
  2. Genetika: Jak budou vaše rostliny na defoliaci reagovat? Na to mají do značné míry vliv geny, tedy odrůda. Některé tvoří hustý porost listů a mnoho postranních větví, takže výsledkem bude opravdu hustá vegetace, které odlisťování může velmi prospět. Jiné odrůdy tvoří přirozeně malé množství listů a mají celkově více otevřenou stavbu. Tady je na místě opatrnost a trpělivé testování, jak odrůda na defoliaci reaguje. Nemusí přitom záležet jen na morfologii. Jednotlivé odrůdy mohou snášet odlisťování lépe, než jiné bez ohledu na jejich stavbu a počet listů.
  3. Méně je více: Můžete narazit na fotky a videa, kde pěstitelé jednorázově odstraní téměř všechny velké listy, a nechají pouze menší lístky v blízkosti květů a listy přisedající přímo ke stonku (ty, které nemají plně vyvinutý řapík). To si můžou dovolit většinou proto, že velmi dobře vědí, co dělají. Vědí, jak jejich odrůda reaguje a mají to opakovaně vyzkoušené. Vy byste měli začít opatrně – odstranit vždy jen pár velkých zralých listů a počkat pár dní, než začnete zvažovat další defoliaci.
  4. Načasování je klíčové: Ve fázi růstu (obvykle před změnou fotoperiody na 12/12, kdy rostlina tvoří pouze stonky a listy) budou stále dorůstat nové listy. Stejně tak zhruba 3 týdny po změně fotoperiody na “květový režim” rostliny tvoří další listy a rostou rychle do výšky. Po ukončení růstu do výšky už ale nebudou dorůstat ani nové listy, kromě drobných lístků v okolí květů. Na to musíte myslet – v této fázi už není cesty zpět.

    Kromě toho se hodí zmínit, že není vhodné (ani nijak prospěšné) odlisťovat velmi mladé rostliny a sazenice. Ty potřebují co nejvíce energie pro svůj rozvoj a měly by mít mezi sebou dostatečné rozestupy. Tak se světlo dostane na všechna patra rostliny a podpoří se růst postranních výhonků.

Na závěr ještě pár tipů:

  • listy můžete odstraňovat ostrými nůžkami, ale mnoho pěstitelů používá pouze palec a ukazovák, kdy nehtem palce uštípne stonek listu
  • někteří groweři doporučují řapíky ponechat a uštípnout jen list, řapík nebrání světlu a rostlina z něj postupně vysaje živiny, řapík uschne a samovolně odpadne
  • nemusíte odstraňovat celé listy, ale klidně ustřihnout jen část čepele listu, to může být užitečné, pokud listů není mnoho, ale jsou opravdu veliké a chytají mnoho světla

Ve druhém dílu článku si řekneme už více konkrétních rad a podíváme se na osvědčené metody defoliace.

Štítky :