Předtím než začnete se samotným pěstováním rostlin, je třeba si pečlivě promyslet, co chcete a co je možné. Když už takto budete přemýšlet, tak se zamyslete nad tím, kolik chcete investovat do materiálu a kultivačního vybavení jako jsou lampy, ventilace nebo živiny. Chcete pěstovat vevnitř nebo venku? Který systém budete využívat a jakou očekáváte úrodu? Jaký počáteční materiál budete využívat? Jak je velký prostor, který budete mít na pěstování? Kolik rostlin bude na jednom čtverečním metru? Na čem je budete pěstovat?

Existuje zde mnoho věcí, které je třeba vzít v potaz a všechny jsou navzájem propojeny. Když o všem dopředu popřemýšlíte, Váš výběr bude mnohem realističtější a můžete se vyvarovat mnoha nepříjemných překvapení.

Semena

Semena si většinou koupíte proto, aby jste si z samičí rostliny vytvořili své vlastní klony. Je velice důležité, aby semena, která si vyberete, byla zdravá. Zdravá semena jsou tvrdá a hladká, zatímco neplodná či nezralá semena jsou vybledlá a matná. Semena, která si můžete koupit v Nizozemí jsou známá jako hybridní semena. Jsou to kříženci různých typů rostlin. Pokud tito kříženci jsou ještě jednou navzájem zkříženi, poté vzniknou rostliny, které nejsou vhodné pro pěstování.

Image
The beginnings of cultivation

Je třeba vzít v potaz, že zhruba polovina rostlin je samčích. Samčí rostliny nemají plody a také oplodňují samičí rostliny a tím se zmenší výnosnost plodů. Existuje mnoho různých možností klíčení semen, ale nejlepší je nechat vyklíčit uvnitř, protože jsou lépe chráněna. Než semeno vyklíčí, musí absorbovat vodu. Jakmile k tomu dojde, je nastartovaný biologický proces uvnitř semene a to začne klíčit. Tohoto procesu lze docílit tak, ze semeno můžeme dát do sklenice s minerální vodou. Až se objeví počátky kořenů, dejte semeno na vlhkou kuchyňskou papírovou roli. Jak dlouho to potrvá, než se objeví opravdové kořeny, záleží hodně na druhu a věku semena.

Vždy se ujistěte, že semena jsou dost provzdušněná, aby nedocházelo k tvoření humusu. Zhruba za jeden den  budou semena připravena k umístění do růstového substrátu a měla by být umístěna asi 5 mm pod povrch. Ujistěte se, zda je půda dostatečně vlhká, ale zároveň by neměla být hodně mokrá. Proto byste ji neměli moc zalévat. Poté co se objeví první pravé listy, lze použít první hnojivo. Koncentrace tohoto hnojiva by neměla být moc vysoká: je doporučeno maximálně 1,2 EC. Udržujte teplotu mezi 20 až 25°C a ideální vlhkost pro toto období je 60-70%. Kromě hnojiv má velký vliv na Vaše rostliny také spektrum světla. Je to modrá část spektra, která  způsobuje to, že rostliny nerostou do výšky, ale spíše do šířky. Tyto odolné rostliny mohou začít kvést.

Období, které předchází samotnému růstu se nazývá před-růstové období. Toto období je velice důležité, protože rostliny jsou poté velice odolné a začnou kvést rychleji. Další výhodou je to, že tam je méně nehod a budete častěji sklízet. Fluoreskující světla jsou všeobecně používána v před-růstové fázi, protože je to jednoduché a levné.  A kromě toho tato světla mohou být umístěna blízko rostlin, což znamená, že není potřeba tolik místa a také drahé vybavení jako jsou extrakční ventilátory.

Tip!

Vaše světelné reflektory se časem zašpiní, proto je třeba je pravidelně čistit. Průzkum ukázal, že světelné záření tímto může poklesnout až o 20%.