Proč byste vlastně měli proplachování dělat? Existují k tomu dva dobré důvody, které si v tomto článku představíme. Proplachování pěstitelé nejčastěji dělají těsně před sklizní, ale užitečný je i flushing v průběhu pěstebního cyklu.

Proplachování pro lepší chuť úrody

Mnoho zkušených pěstitelů se shoduje, že proplachování před sklizní zlepšuje kvalitu úrody. Jde přitom zejména o chuť, protože zbytky nahromaděných živin v podobě jejich solí mohou chuť negativně ovlivnit. Cílem proplachování před sklizní je proto zbavit substrát a potažmo i rostliny těchto zbytků hnojiv. Jak na to?

Postup při flushingu před sklizní bude záviset na použité pěstební metodě:

Hydroponie – v hydroponickém systému je finální flushing jednoduchý. Živiny zde mohou být pouze v živném roztoku, nebo samotných rostlinách a lze se jich rychle zbavit. Prostě vypustíte starý roztok ze systému i rezervoáru a namícháte novou zálivku bez živin, s upraveným pH a přípravkem CANNA FLUSH. Na této vodní dietě by měly rostliny pár dní (až týden) vydržet. Dobrý znak úspěšného flushingu je znatelné žloutnutí listů.

Pozor - pro flushing nepoužívejte demineralizovanou vodu z reverzní osmózy. Ideální je měkká voda s upraveným pH.

Kokos a půdní substráty – tady je situace hodně odlišná oproti hydroponii. Pěstební média umí postupně nastřádat obrovské množství živin a jejich solí. Pokud jste normálně hnojili podle doporučených výrobce, můžete začít s flushingem klidně týden před plánovanou sklizní (někteří pěstitelé začínají už začátkem 2. týdne před koncem). Do živného roztoku už nepřidávejte hnojiva, pouze CANNA FLUSH a upravte její pH.

Při pěstování v substrátu s organickými hnojivy (např. BIOCANNA) je vhodný flushing také poslední týden života rostlin. Organická hnojiva ale nemají takovou schopnost ovlivnit negativně chuť úrody (pokud se dávkují podle doporučených tabulek). Naopak pěstování s organickými hnojivy může mít na výslednou chuť pozitivní dopad, protože látky obsažené v hnojivech BIOCANNA podporují tvorbu vonných substancí a cukrů.

Tip pro dokonalý flushing:

Ve fází proplachování vynechejte hnojiva, ale nepřestávejte přidávat CANNABOOST Accelerator. Jde o čistý stimulátor bez obsahu minerálních živin. I v době, kdy už zaléváte jen vodou bez hnojiva dělá BOOST skvělou práci: Stimuluje rostlinu, aby využila všechny nežádoucí zbytky hnojiv pro dozrávání – tvorbu aromatických látek, cukrů a hmoty.

Image
CANNA FLUSH
CANNA FLUSH je doplněk, kterým vyčistíte pěstební médium a rostliny od nadbytečných solí. Pokud jej použijete při přehnojení, spolehlivě vyčistí pěstební médium a zároveň nezničí přátelské bakterie a plísně.

Flushing pro ozdravení rostlin

Druhá varianta proplachování se dělá kdykoliv během pěstebního cyklu a slouží k vymytí přebytečných živin ze substrátu, nebo navrácení pH do normálu. Je celkem běžné, že přebytek hnojiv (a nahromadění solí) způsobí výkyvy pH v substrátu – typicky pokles pH. To se samozřejmě projeví na listech a vitalitě rostlin. Jak to lze vyřešit proplachováním?

Nejdříve byste měli ověřit, jaké je EC a pH v substrátu. Věnujeme tomu celý článek, tak neváhejte studovat.

Pokud zjistíte, že máte opravdu přehnojeno, nebo je pH mimo optimální rozmezí, neváhejte s flushingem. Na proplach budete potřebovat mnohonásobně víc roztoku, než pro běžné zalévání. Každým květináčem je někdy nutné prolít i trojnásobek jeho objemu – tady jde o pořádné proplachování!

Půdní substráty můžete proplachovat jen čistou vodu s upraveným pH (+ CANNA FLUSH), ale u kokosu to nedělejte. Mohla by se tím narušit jeho chemická rovnováha, kterou výrobci „nastavují" pomocí pufrování. Na proplachování kokosu použijte živný roztok s nízkou koncentrací hnojiv kolem 1,0 EC a přidejte CANNA FLUSH podle návodu. Rostliny proplachujte tak dlouho, dokud nenaměříte optimální hodnoty vytékající zálivky.

Štítky :