Kořeny a kořenové vlásečnice | CANNA CZ
Roots and root hairs

Kořeny a kořenové vlásečnice

Porozumějte lépe kořenům a tomu, jak jim vytvořit ideální podmínky. Zdravé a silné kořeny tvoří základ vitálních rostlin a samozřejmě i výsledné úrody.

Autor: Pieter Klaassen CANNA Research

Základy

Kořeny plní dvě hlavní úlohy:

  1. zajišťují, aby rostlina zůstala ve vzpřímené poloze a aby ji nevyvrátil vítr
  2. pomocí kořenů rostlina přijímá vodu a živiny

Kořenový systém se stále rozvíjí, a to tak dlouho, dokud bude růst rostlina jako celek, včetně listů. Když je dosaženo určité rovnováhy, rostlina si jednoduše udrží svůj objem a přestane růst. I v tomto stavu kořeny nadále rostou, ale částečně také odumírají. Abychom tomu lépe porozuměli, budeme muset rozdělit kořenový systém na části.

Kořenový systém

Kořeny a kořenové vlásečnice

Obecným pravidlem je, že kořenový systém by měl tvořit 30% z celkového objemu rostliny. To platí poměrně přesně pro rostliny pěstované venku, ale při kultivaci v substrátu to může být jinak. Velké rostliny lze pěstovat i v malých nádobách, pokud jim dodáte dostatek vody a živin. Důležité je zajistit, aby substrát nebyl příliš suchý ani přemokřený. Pro snížení šance, že k tomu dojde, doporučujeme velký objem substrátu (> 200 L CANNA Terra / m2).

Že k pěstování větší rostliny stačí méně kořenů se pravidelně přesvědčujeme v hydroponii, nebo aeroponii. Je to proto, že každý kořínek zde zvládne absorbovat více vody a živin, než v substrátu. To je hlavní z důvodů, proč má hydroponie potenciál produkovat vyšší výnos.

Na rozdíl od kořenových vlásečnic jsou samotné kořeny dobře viditelné. Vnější buňky kořenů postupně tvoří odolný povrch (podobný jako kůra stromu) a tyto dospělé kořeny pak slouží pouze jako “potrubí” pro dopravu vody a živin.

Tip: RHIZOTONIC stimuluje tvorbu kořenových meristémů a tím růst nových kořenů i vlasových kořínků. Ty jsou nejdůležitější pro absorpci živin rostlinou.

Kořenové vlásečnice

Kořeny a kořenové vlásečnice
Špička kořene a její průřez

Jsou to právě mikroskopické vlásečnice, kde se vstřebává většina živin a vody. Vyrůstají stále nové, protože špička kořene denně tvoří nové buňky, a tím také nové vlásečnice. Pokud je v rostlině nedostatek vody a živin, může věnovat více energie produkci nových buněk ve špičkách kořenů. To zároveň generuje více vlásečnic, dokud kořen nenajde to, co rostlina potřebuje – více vody, nebo živin. Nejstarší kořenové chloupky pak postupně odumírají.

V praxi to funguje tak, že čím více substrát vysychá, začínají kořeny hledat vodu a produkují více vlásečnic. Proto je zejména ve fázi raného růstu vhodné udržovat pěstební médium jen přiměřeně vlhké, nikoliv mokré. Rostlina vytváří mnoho nových kořínků a zvyšuje se potenciál přijímat další vodu, živiny a díky tomu tvořit biomasu nad úrovní půdy. S postupem času nejstarší vlásečnice odumírají.

Pokud dáte rostlině příliš mnoho vody, všechny kořenové chloupky odumřou. V podstatě se utopí a trvá zhruba 3 dny, než rostlina vyprodukuje dostatek nových buněk s kořenovými vlásečnicemi. K odumírání vlásečnice může dojít také po přesazení, nebo při neopatrné manipulaci s obnaženými kořeny. V těchto případech udržujte následující dny optimální klima v pěstírně obzvlášť pečlivě. Stejnou pozornost věnujte i zalévání. Rostliny nesmíte přemokřit, ani nechat příliš vyschnout.

Špička kořene a čepička

Zakončení, tedy špička kořene se skládá z kořenové čepičky a dělivé zóny (meristém), kde vznikají nové buňky. Díky tomu kořen roste, ale pomáhá tomu i prodlužování buněk ve starších částech kořene. Kromě toho se v meristémech vytvářejí nejdůležitější rostlinné hormony. Kořenová čepička je velmi tvrdá a chrání rostoucí špičku. Je ve skutečnosti tak odolná, že se kořeny mohou protlačit i přes asfaltový chodník.

Rate this article: 
Average: 5 (1 vote)