Světlo je nezbytné pro život rostlin. Rostliny mění světlo na cukry, které potřebují pro růst a kvetení. Při indoor pěstování musí rostlinám stačit umělé světlo, což není zdaleka dokonalé. Ale to se v poslední době rychle mění a zažíváme malou pěstitelskou revoluci.

Nacházíme se uprostřed technologické revoluce ve způsobu, jakým poskytujeme našim indoor plodinám tolik nepostradatelné světlo. Výrobci slibují mnohem efektivnější způsob využívání elektřiny a nová LED světla berou trh útokem. Otázkou je, zda jsou tyto sliby realistické a zda mají pěstitelé dostatek dovedností, aby z nich měli opravdu užitek.

Rostliny a světlo – jak to funguje

Světlo je forma záření a jako takové ho lze rozdělit do různých kategorií vlnových délek:

  • viditelné světlo
  • neviditelné záření
  • blízké infračervené a infračervené

Bez světla by nebyl možný žádný z životně důležitých procesů v rostlinách:

  • Rostlina využívá světlo, vodu a CO2 k výrobě sacharidů a kyslíku (fotosyntéza)
  • Barva (vlnová délka) a množství světla určují stavbu a tvar rostliny (fototropismus)
  • Rostlina „ví" na základě délky dne, kdy má produkovat kvetoucí hormony a květy (fotoperiodicita)

Fototropismus - spektrum světla ovlivňuje rostliny

Fotosynteticky aktivní (PAR) je světlo v rozmezí cca 400 - 700 nanometrů. Přitom platí, že červeno-modré spektrum podporuje velikost listů a sílu stonků, takže je ideální pro růstovou fázi. "Far red" (červené spektrum nad 700 nm) pak stimuluje kvetení a tvorbu plodů. Vliv světla na růstovou a květovou fázi je tedy dán množstvím červeného a far red spektra.

UV-a světlo (315-380 nanometrů) a UV-b světlo (280-315 nm) mají pozitivní vliv na růst nových větví a dále mají podobný účinek na rostliny jako modré světlo, i když existují určité rozdíly. Příliš mnoho UV-c (<280 nm) může poškodit rostlinu.

Zdroje osvětlení a jejich vlastnosti

Nyní, když lépe chápeme, co je to světlo a jak ovlivňuje růst a kvetení rostlin, můžeme se podívat na některé z nových světelných technologií, které se v posledních letech objevily.

Image
Zdroje světla při pěstování rostlin
Vysokotlaké sodíkové výbojky ve skleníku

Výbojky

Nejběžnějším typem fotosyntetického osvětlení při indoor pěstování jsou stále ještě výbojky (HID). Obsahují směs plynů a kovů uzavřených ve skleněné trubici. Jak elektřina prochází mezi elektrodami na koncích trubice, směs plyn-kov se zahřívá a vyzařuje světlo. Výbojky mohou být buď vysokotlaké sodíkové (žluté světlo) nebo halogenidové (bílé světlo). Někdy se používá kombinace obou typů výbojek, které dávají jednotnější spektrum.

Úsporné žárovky a zářivky

Ještě nedávno měla fluorescenční světla celkem nízký výkon a byla příliš velká a objemná. Nebyla proto moc užitečná jako růstové světlo pro cokoliv jiného, než pro počáteční zakořenění a růst sazenic.

To se změnilo nástupem kompaktních zářivek CFL a T5/T8 s úplným spektrem. Tyto vylepšené žárovky si získaly popularitu jak pro množení, tak pro růst rostlin, protože jsou energeticky úsporné a extrémně účinné.

Přestože nejsou tak výkonné jako výbojky, zářivky mají lepší schopnost podání barev a produkují mnohem méně tepla ve srovnání s HID světly. To umožňuje umístit je blíže k rostlinám, což výrazně zvyšuje jejich účinnost.

Plazmové lampy

Setkáte se s nimi i pod názvem "sulfur plasma lamps" a jde o speciální typ výbojek. Produkují světelné spektrum podobné slunci, a proto se jim také říká umělé sluneční světlo.

Za laboratorních podmínek se ve srovnání s rostlinami pěstovanými pod zářivkami a vysokotlakými výbojkami rostliny pěstované pod plazmou vyznačují delšími řapíky, vyšší rychlostí rozvinutí listů a nižší hmotou listů v poměru k ploše listů. To znamená, že rostliny rostou a hromadí více sušiny, přestože fotosyntéza na listovou plochu není větší.

Plazmové lampy jsou nicméně výrazně dražší a méně rozšířené, takže se staly výsadou komerčních pěstitelů, kteří ocení takto dokonalé spektrum.

Image
Zdroje světla při pěstování rostlin
LED světla v pěstebním stanu

LED osvětlení

Použití světlo vyzařujíích diod (LED) jako zdroje pro pěstební osvětlení ve sklenících a indoor pěstírnách potenciálně otevírá řadu nových možností. LED diody produkují světlo ve pestrém rozsahu vlnových délek a nevyzařují přímo tepelné záření. Stále ale produkují určité teplo, vznikající v důsledku nedokonalé účinnosti přeměny elektrické energie.

Ještě před pár lety většina komerčně dostupných LED vydávala pouze červené, modré a fialové světlo (tzv. BLURP LED). I když se jedná o vlnové délky, které rostliny používají pro fotosyntézu, nedosahovaly uspokojivých výsledků.

To se zásadně změnilo s nástupem tzv. bílých LED diod. V podobě moderních COB čipů, quantum boardů nebo LED pásků dnes tato světla představují to nejlepší pro osvětlení rostlin při indoor pěstování. Je ale nutné počítat s tím, že zahřívají listy rostlin mnohem méně, než výbojky. A to není vždy výhoda!

Štítky :