Ještě před pár lety bylo LED osvětlení pro pěstování označováno za experimentální a nepřesvědčivé. Situace se ale výrazně změnila právě díky rychlému vývoji světelných čipů v poslední dekádě. Co by měl pěstitel o moderních  “LEDkách” vědět a podle čeho je vybírat?

Fialová éra

Začátky pěstování pod LED světly mělo jeden charakteristický jev. Diody vydávaly fialové světlo, rostliny pod nimi nebylo moc dobře vidět a celé to působilo dost podivuhodně. To souviselo s názorem, že pro fotosyntézu je účinné pouze modré a červené spektrum světelného záření. Výrobci pěstebních světel je skládali výhradně z červených a modrých diod, které společně tvořily fialovou.

Proč moderní LEDky vydávají bílé světlo?

Díky intenzivnímu výzkumu v oblasti fotosyntézy a osvětlení rostlin se záhy zjistilo, že fotosynteticky aktivní záření (PAR) je mnohem širší a zahrnuje i zelenou a žlutou část viditelného spektra. Díky tomu začaly nastupovat na scénu tzv. “full spectrum” LED čipy s příměsí zeleného spektra.

Lidské oko přitom vnímá mix červeného, modrého a zeleného spektra jako “bílé”, které je blízko dennímu světlu.

Image
Moderní LED osvětlení pro pěstování
Typické tvz. „Blurple“ LED osvětlení vydávající mix modrého a červeného spektra. Dnes už tato světla najdete velmi zřídka. (zdroj: Crystalweed cannabis via Unsplash.com)

COB LED

Image
Moderní LED osvětlení pro pěstování
COB čip instalovaný do reflektoru, který zajišťuje usměrnění rozptylu světla

Tento typ osvětlení přinesl zásadní evoluci. Nejde už o typické LED diody, ale o speciální světelné chipy na tištěném spoji (COB = chip on board). Dosahují vysoké efektivity, umí pokrýt široké spektrum barev a jsou trvanlivé. V praxi je většinou uvidíte sestavené do podoby reflektorů nebo kompletních světel.

COB LED koncentrují vysoký výkon na malé ploše, proto se většinou opatřují čočkami nebo reflektorem pro řízený rozptyl světla. Jejich slabou stránkou je teplo, které generují. Ve srovnání s výbojkami je to samozřejmě mnohem méně tepla na spotřebovaný Watt, ale narozdíl od výbojek čipům vysoká teplota nesvědčí, takže je potřeba je důsledně chladit. To obvykle řeší aktivní větráčky montované do světelných aplikací s COB čipy.

Quantum boards a LED pásky

V současné době nejvíce rozšířené pěstební LED osvětlení jsou právě Quantum boardy a lineární LED. Technologie je podobná COB čipům, ale jednotlivé čipy jsou mnohem menší, ve vysokém množství rozmístěné na desce nebo úzkém pásku.

Takové řešení umožňuje vysokou efektivitu převodu energie na světlo a usnadňuje chlazení. LED chipy se montují na ploché chladiče, které teplo pasivně odvádějí a rozptylují směrem nahoru. Má to i další obrovskou výhodu – rozmístění do plochy. Zatímco COB LED a výbojky vyzařují světlo z jednoho bodu, moderní LED osvětlení jsou koncipovaná do větší plochy a perfekntě světlo rozptýli nad rostlinami.

Image
Moderní LED osvětlení pro pěstování
Lineární pěstební LED osvětlení sestavené z několika pruhů s diodami, zdroj: lumatek-lighting.com

Zejména díky lineárnímu rozmístění čipů lze dokonale rovnoměrně osvítit pěstební plochu a ještě zvýšit efektivitu osvětlení.

LED osvětlení v praxi - co musíte vědět

Pokud se rozhodnete pořídit pro vaše pěstování LED osvětlení, měli byste znát jejich základní faktory a specifika:

Výkon a efektivita

Moderní kvalitní LED osvětlení je efektivnější, než výbojky. Tam, kde se doporučuje pokrýt 1 m2 pěstební plochy alespoň 400W výbojkou vám bude bohatě stačit zhruba 300W LED. Přesné hodnoty je ale nejlepší počítat na základě PAR nebo PPFD (fotosyntetická hustota toku fotonů) v jednotkách μmol/m2/s. Více o tom se dočtete v tomto článku o světle.

Teplota a deficity živin

Počítejte s tím, že LED osvětlení vydává mnohem méně tepla, než výbojky a znatelně méně tepla také vyzařuje na listy, které se proto tolik nezahřívají. To může být výhoda i nevýhoda s ohledem na teplotu prostředí. Při nízkých teplotách začínají rostliny pod LED osvětlením trpět deficitem vápníku a hořčíku i dalších živin –  listy se málo zahřívají a zpomaluje se transpirace.

Řešením může být instalace přídavného topení, zvýšení EC živného roztoku a přidávání snadno vstřebatelného doplňkového hnojiva s vápníkem a hořčíkem – CalMag.

Barevné spektrum světla

Vliv barevného spektra na rostliny jsme rozebrali v druhém dílu trilogie o světle. Tyto zákonitosti musí pěstitel znát a vybrat si osvětlení vhodné pro svoje účely. LED osvětlení lze vybírat v různých barevných spektrech a moderní LED osvětlení mohou být osazena i doplňkovými deep red + far red diodami. Toto červené spektrum poskytuje další přínosný efekt.

Vzdálenost od rostlin

LED osvětlení je možné (i vhodné) umístit blíže (zhruba poloviční až třetinová vzdálenost), než se doporučuje u výbojek – cca 20-30 cm. Díky nižší teplotě se listy nespálí a získají vyšší intenzitu osvětlení. I tady je ale nutné respektovat výkon světla – pokud jej zavěsíte k rostlinám příliš blízko, dojde ke světelnému stresu a rostlina začne blednou a odumírat.

Dnes už nikdo nepochybuje, že LED osvětlení přepisuje dějiny indoor pěstování a bude se určitě nadále vyvíjet a zlepšovat. Spousta pěstitelů ale stále nedá dopustit na kvalitní výbojky a dosahuje s nimi skvělé výsledky.

Úvodní fotografie: Crystalweed cannabis via Unsplash.com

Štítky :