Botrytida (neboli plíseň šedá) napadá slabé rostliny nebo umírající květy. V přírodě totiž napomáhá recyklačnímu procesu rostlin tím, že je rozkládá a zpřístupňuje živiny v půdě. Houba tedy hraje velmi důležitou roli v přirozeném cyklu růstu. Když ale napadne vaši úrodu, je to škůdce!

Stručné informace o chorobě

Co je botrytida?
Botrytis cinerea je nekrotrofní houba, což znamená, že zabíjí svého hostitele, aby získala všechny potřebné živiny.
Co vidíte?
Tkáň, na které se rozvine, ztmavne a někdy i změkne z důvodu úmrtní hostitelských buněk. Časem se na těchto tmavých skvrnách vyvine vrstva chlupaté šedé plísně.
Co můžete udělat?
Nikdy nesmíte dopustit, aby se infikovaná rostlina nebo její části dostaly do kontaktu s jinými rostlinami.

Biologický cyklus botrytidy

Raný rozvoj šedé plísně obvykle začíná v infikovaných zbytcích rostlin z předchozích sklizní, které byly ponechány na poli. Podhoubí ve zbytcích se začne rozvíjet, když se zvýší teploty, například brzy na jaře. V jasném světle začne podhoubí produkovat struktury zvané konidiofory. Na konci těchto konidiofor vznikají výtrusy zvané konidie, které jsou pak přenášeny vzduchem a mohou přijít do kontaktu s listy nebo stonky plodin.

Image
Botrytis cinerea - Pests & Diseases

Příznaky choroby

Plísňové infekce v květech nejsou zpočátku vidět. Jedním z prvních příznaků, který ukazuje na možný útok botrytidy, je nekróza–hnědá a vlhká tkán v blízkosti místa infekce. Na infekci plísní mohou také ukazovat světlejší skvrny na květech s tmavě hnědým okrajem.

Jak chorobě předcházet?

Je velmi důležité zbavit se veškerých částí rostlin, které jsou infikované botrytidou. Infikované části je nutno ihned odstranit. Nikdy nesmíte dopustit, aby se infikované rostliny nebo části rostlin dostaly do kontaktu s jinými rostlinami, protože i při tom nejkratším kontaktu se do vzduchu uvolní mraky šedých výtrusů. Výtrusy pak přistanou na zdravých rostlinách a mohou je infikovat. Je nutná dobrá ventilace, aby se v okolí listů a květů udržovala mírně nižší vlhkost. U venkovních plodin je vhodné zakrýt rostliny plastovým krytem, jako je například fóliovník, když se očekává déšť. Tím se předejde namočení rostlin.

Je také důležité dávat pozor na škůdce, jako jsou housenky, které mohou poškodit kutikulu, čehož může B. cinerea využít ke snazšímu proniknutí do rostliny. Houba může snáze infikovat rostliny, které byly poškozeny žvýkajícími škůdci. Výtrusy botrytidy může přenášet a šířit i další hmyz, například třásněnky. Ke kontrole tohoto škůdce lze rostlinu postřikovat přípravkem CANNACURE.

Image
Botrytis cinerea - Pests & Diseases

Řešení pro kontrolu choroby

Při kontrole plísně B. cinerea u celé řady plodin se osvědčilo několik mikroorganismů. Clonostachys rosea (= Gliocladium roseum) je houba, která se používá při potlačování a prevenci útoků botrytidy, protože je schopna zastavit produkci výtrusů. K účinné kontrole šedé plísně se také používají některé druhy hlístic.

Na trhu se vyskytuje mnoho přípravku s rostlinnými extrakty, u kterých se uvádí, že jsou schopny předcházet útoku a rozvoji plísně B. cinerea. Dobrých výsledků bylo dosaženo například s výtažky z tymiánu, citrusových semínek, oregana, máty, česneku a papriky.

Další možností je používat na rostliny jako prevenci botrytidy přípravek CANNACURE.

Štítky :