Svilušky patří mezi nejčastější škůdce plodin a zejména při indoor pěstování umí nehezky potrápit pěstitele a jeho úrodu. Poradíme vám, jak se sviluškami bojovat a omezit škody na minimum.

Svilušky napadají mnoho plodin po celém světě. Existuje více než 1200 druhů svilušek, z nichž více než stovku lze považovat za škůdce a přibližně deset z nich za významné škůdce. Nejznámější a nejproblematičtější sviluška je Tetranychus urticae (česky sviluška chmelová). Má schopnost velmi rychle se množit a tím pádem způsobit za krátkou dobu obrovské škody.

Velké populace dokážou svými sítěmi pokrýt celou rostlinu a používají je k pohybu po rostlině.

Co jsou svilušky?

Svilušky patří do třídy zvané pavoukovci (Arachnida) a jsou opravdu s pavouky příbuzné. Jde vlastně o velké roztoče. Svilušky mají sosáky podobné jehle. Živí se tak, že jimi proniknou do rostlinné tkáně a sají z listů šťávu. Tím listy poškozují a oslabují celou rostlinu.

Příznaky výskytu svilušek

První, co lze pozorovat jsou drobné světlé tečky na listech – stopy po sosáku. Ze spodu listů lze nalézt i samotné svilušky, tmavé tečky, které lze vidět pouhým okem. Lepší je ale použít lupu. Po zvětšení budete mít jistotu – uvidíte, jak se sviluška pohybuje. V pokročilé fázi svilušky spřádají hedvábné husté pavučiny, které lze často vidět na vrcholcích rostlin.

Ochrana proti sviluškám

Použít lze biologickou nebo chemickou cestu. Svilušky mají i několik přirozených nepřátel, které lze využít ke kontrole jejich populace.

Biologický cyklus svilušek

Každá samice svilušky chmelové klade 10-20 vajíček denně a 80-120 celkem za celý svůj životní cyklus, který trvá až 4 týdny. Vajíčka jsou většinou přichycena k hedvábné pavučině. Po 3-15 dnech se vylíhnou šestinohé larvy. Nově vylíhnuté larvy jsou téměř bezbarvé a mají jasně červené oči. Během 4-5 dnů se třikrát svléknou a stane se z nich postupně dospělec s 8 nohami.

Image
Spider mite - Pests & Diseases

Jak škůdcům předcházet?

Nejlepší je samozřejmě prevence. Nedávejte do indoor pěstírny rostliny/klony z venku. Nové klony z neověřeného zdroje dejte do karantény a ošetřete (k tomu se ještě dostaneme). Klony jsou nejčastější vstupní brána svilušek do vaší pěstírny.

Chcete-li minimalizovat riziko a rychlé šíření nákazy sviluškami, snažte se udržovat nižší teplotu (<25 °C) a vyšší vlhkost (>60 %), protože to zpomalí rychlost reprodukce. Vyšší vlhkost potřebují také predátoři likvidující svilušky. Pěstební plochy udržujte čisté a odstraňujte spadané listí. Důležité je dostatečné zavlažování, protože rostliny trpící nedostatkem vody snáze utrpí poškození.

Image
Spider mite - Pests & Diseases

Biologická ochrana

Věnujeme jí celý samostatný článek. Patří sem i CANNACURE, který je ideální řešení pro namáčení nových klonů.

Tip: Nově získané klony dejte do karantény mimo ostatní rostliny a ihned je namočte do roztoku CANNACURE. Toto opakujte každých 5 dní několikrát po sobě. Přerušíte tím vývojový cyklus svilušek. Dospělí jedinci se přilepí a nemohou klást vajíčka. Nově vyhlíhnutí jedinci se přilepí také a postupně jejich populace zanikne.

Větší rostliny můžete důkladně opláchnout vodou se směsí alkoholu a mýdla a ošetřovat pomocí CANNACURE. Pokud vás už za pár dní čeká sklizeň a na rostlinách máte plno svilušek i pavučinky, zkuste tohle: Na vysavač dejte koncovou násadu s kartáčem, nastavte nízký výkon vysavače a pavučiny opatrně vysajte.

Chemickou ochranu pak rozebíráme v tomto článku. Přitom platí, že na svilušky účinkují některé tzv. akaricidy, tedy přípravky k hubení roztočů.

Štítky :