Kokosová rašelina je zbytkový materiál, který nám zůstane poté, co jsou odstraněny vlákna z vnější slupky kokosového ořechu. CANNA, notorický průkopník, byla zaujata potenciálem tohoto produktu. Po spoustě let výzkumů CANNA úspěšně vytvořila nový substrát spolu se speciálním živným roztokem.

Image
COCO obecně

Trvalo 10 století, než se z odpadu stal materiál budoucnosti. První zmínky o zpracování kokosů pocházejí z 11 století od arabských obchodníků. V roce 1290 popsal Marco Polo proces získávání vláken z kokosových ořechů. Po století zůstal tento proces nezměněn. Kokosová rašelina byla pouze odpadem z výroben, které používaly kokosová vlákna jako surovinu např. na výrobu lodních lan, čalounění křesel a plnění matrací.

V roce 1862 botanik, zahradník a tajemník Královské zahradnické společnosti John Lindeley představil v Anglii kokosovou rašelinu jako pěstební médium. Po úspěšných pokusech v zahradách společnosti se objevily komplikace, protože se v materiálu samozřejmě objevovali škodliviny a znalosti o správném využití byly ještě v plenkách. Nakonec nevalná kvalita způsobovala tolik problémů různým druhům plodin, že bylo použití kokosu v zemědělství odmítnuto. Trvalo dalších sto let, než byl kokos znovuobjeven jako potenciální pěstební médium. Díky novým technologiím a analytickým metodám mohl být kokosový odpad přeměněn na kvalitní pěstební substrát. Od toho okamžiku začalo být možné pěstovat v kokosu celou řadu plodin.

Image
COCO obecně

 

Rostlinná „exploze“ z kokosu

Zkušený zahradník říká o své zkušenosti s CANNA COCO: „Jahody jsou mnohem větší a těžší, než jsem byl zvyklý. A nejsou jenom natelké a vodnaté, ale jsou skutečně šťavnaté. V tuto chvíli očekávám vyšší sklizeň, než jsem měl kdy dříve. Rostliny jsem pěstoval stejně jako dříve v pěstebním substrátu, ale po týdnu doslova „vyletěly“ ze substrátu kokosového. Kořeny rostly téměř jak plevel a rostliny samotné zaplnily celou plochu mnohem rychleji než jindy. Moje rostliny nikdy nevypadaly tak zdravě. A nejlepší je, že s kokosem prostě nemůžete udělat chybu.“

Začátek COCO substrátu v hydroponii

Při počátečním používání při pěstování růží v roce 1986 začalo být zřejmé, že kokosový substrát bude ideálním pěstebním substrátem pro rozvoj kořenů a lepší úrodu. Naneštěstí, úspěchy s růžemi nemohly být opakovány při každé sklizni. Kvalita kokosového materiálu nebyla konstantní a zatím nebyl dostatek znalostí o pěstování v kokosovém substrátu.

V roce 1993, kdy rostla potřeba alternativních možností pěstování k rašeliníku a dalším substrátům, např. minerální plsti, začala CANNA experimentovat s kokosem. Tyto první pokusy nevedly přímo k prodejnému výrobku, pohledy „specialistů“ byly protichůdné a zatím chyběly odpovědi na praktické problémy spojené s pěstováním rostlin v kokosu. CANNA sama musela začít s průkopnickou prací, aby reálně ukázala potenciál kokosového substrátu. O dva roky později uvedla společnost CANNA na trh CANNA COCO a tím přivedla kokosové produkty skutečně ke spotřebiteli (Německo, 1996).

Po pozitivním představení a následném velkém úspěchu substrátu CANNA COCO na německém trhu byl substrát uveden v roce 1997 na trh holandský. Po uveřejnění výsledků už byl nástup kokosového substrátu nezastavitelný a podíl na trhu v zahradnickém odvětví obrovsky narůstal. Na konci roku 2000 se již na téměř 35 % ploch na pěstování růží a 40 % ploch pěstování jahod používal kokosový substrát.

Dnes již je zcela zřejmé, že kokos získal své místo mezi dalšími pěstebními substráty. CANNA předpokládá do roku 2015 až 15% roční nárůst spotřeby kokosových produktů. Například v případě kokosových pěstebních směsi je kokos oblíbený pro své schopnosti snadného zakořenění rostlin, schopnost zadržení velkého množství vody v kombinaci se snadným odvodněním a celkovou vysokou stabilitu materiálu.

Švýcarsko pěstuje na vysoké úrovni

Image
COCO obecně

Na konci devadesátých let, právě v době uvedení na trh, to byla společnosti Grow Centre ve Schlierenu (nedaleko Zurichu), která projevila zájem o CANNA COCO. Heinrich a Gabriel, jedni ze zakládajících zaměstnanců společnosti, obchod převzali a pokračovali pod názvem Growhaus. Od uvedení CANNA COCO na trh zcela změnili názor na toto tropické vlákno.

Ještě nedávno bylo ve sklepení obchodu umístěno zkušební zařízení, na kterém se porovnávaly různé oblíbené substráty. Po intenzivním testování potvrdili oba majitelé obchodu, že CANNA COCO byla nejúčinnější pěstební médium. „CANNA je náš nejoblíbenější dodavatel,“ říká rovnou Heinrich. Tento specialista, který zvítězil mimo jiné na legendárním Gärtnerei v Enetbruggu, chválí trvalou vysokou kvalitu sortimentu CANNA. „Ovšem obzvláště jednoduché použití substrátu CANNA COCO ho staví nad ostatní pěstební media. Stačí nakrájet na pláty, na hodinu ponořit do vody a je připravený k použití. Ačkoli jsme měli i zákazníky, kteří používali jeden kus i šestkrát, sami doporučujeme použití pouze na tři sklizně,“ říká Heinrich s úsměvem na tváři. Navíc ještě zaměstnanci Growhausu upozorňují na vysokou odolnost tohoto substrátu proti plísním.

To je již dost důvodů pro úspěšné obchodníky k prosazování substrátu CANNA COCO a k němu náležejícím hnojivům u zákazníků. Samozřejmě záleží na rostlinném druhu, ale i tak běžný zákazník Growhausu snadno dosahuje lepší úrodu průměrně o 10%.

Štítky :