Vzhledem k vysokým cenám hnojiv a komplexnosti hydroponických systémů se stále víc pěstitelů uchyluje k substrátu CANNA COCO. Jeden spokojený zákazník říká: „Ačkoliv jsem již sklidil pár úrod, upřímně přiznávám, že jsem stále neěděl o pěstování nic. S pěstebními směsmi bylo vždy něco v nepořádku. Jednou bylo příliš moc vody, příště příliš málo. Ovšem od doby, kdy používám CANNA COCO, je to minulost. Jsem perfektní příklad toho, že kokosový substrát je blbovzdorný.“

Vyšší výnosy! 6 – 10%

Kromě vody je vzduch nejdůležitější rostlinný kořenový systém. Výzkum různých typů pěstebních substrátů ukázal, že větší přísun vzduchu vede k rychlejšímu a intenzivnějšímu rozvoji kořenů, 6 – 10% nárůstu úrody a nižší potřebě hnojiv. Rychlejší a intenzivnější kořenění znamená lepší funkci kořenů při přijímání vody a živin přesně podle potřeb rostlin. Způsobem, jak dosáhnout vyšší množství vzduchu v substrátu, je měně časté zavlažování. Když se ze substrátu odebere více vody, rozvíjí se silnější kořenový systém a méně často se objevuje přelití. Testy ukázaly, že zavlažovaní jen jednou denně znamená o 3 % více vzduchu v substrátu. Se substrátem CANNA COCO zaléváte méně.

Menší růst díky nasycení vodou

Image
Using CANNA COCO

CANNA COCO se skládá s tisíců kapilárních mikrohoubiček (micro-sponge), které zadrží až 1000 % své hmotnosti vody. Kokos tedy může zadržovat enormní množství vody a živin. Doporučuje se, aby pěstitel udržoval substrát spíše sušší než skrz promáčený. Mokré prostředí je ideálním místem pro houbové onemocnění, např. Pythium. Sušší substrát propouští ke kořenům více vzduchu a stimuluje je tak k aktivnějšímu absorbování vody a živin. Výsledkem toho je rychlejší růst a lepší úroda.

Dalším důležitým nástrojem je správné načasování. Jakmile je kokos příliš mokrý, omezte nebo zastavte zavlažování než kokos opět vyschne a poté začněte opět s normálním zavlažováním. Rukou nebo určením váhy pomocí zvedáním květníku nebo plátu substrátu zkontrolujte vlhkost kokosu. Hrubá odhad zalévání plně vzrostlé rostliny je 4 až 6 litrů na m2 denně. Snížením frekvence zalévání a zvýšením množství živin v každé zálivce se zlepší využití jak vody, tak živin. Toto zlepší i drenáž.

Frekvence zálivky záleží na odpařování a dodávání vody do kokosového substrátu. Běžné pravidlo říká, že jedna zálivka denně je dostatečná v průběhu prvních týdnů za normálních okolností, poté se přejde ke dvěma zálivkám denně, a to 2 hodiny poté, co došlo k rozsvícení lamp, a 2 hodiny před tím, než jsou opět zhasnuty. Uvědomte si, že menší množství kořenů (malé květináče nebo příliš velké množství rostlin v květináči) způsobí rychlejší vysychání kokosu. Pak je důležité tyto rostliny zalévat častěji.

Způsoby měření kokosového substrátu

Nejspolehlivější metodou měření úrovně živin v substrátu je metoda extrakce 1:1,5. Díky této metodě snadno stanovíte EC a pH kořenového prostředí. Hodnoty pH a EC odčerpané vody se běžně odchylují od momentálního stavu kořenů, protože kokos je schopen prvky jak zadržovat tak uvolňovat.

  1. Odeberte vzorek substrátu CANNA COCO (obr.1). Odběr můžete provést buď naběračem půdních vzorků nebo lopatkou. K získání dostatečně representativního vzorku musí být substrát odebrán z co největšího možného počtu míst.
  2. Odebrané vzorky umístěte do misky a zjistěte, zda má substrát správnou vlhkost. Kokos je správně vlhký, když vám při stisknutí mezi prsty vlhkost proniká (obr.2). V případě potřeby přidejte demineralizovanou vodu a smíchejte s kokosem.
  3. 250mililitrovou odměrku naplňte do 150 ml demineralizovanou vodou. Přidejte kokos až doplníte odměrku do 250 ml (obr.3). Důkladně promíchejte a nechte směs alespoň dvě hodiny ustát.
  4. Opět zamíchejte a změřte pH.
  5. Přefiltrujte směs a změřte EC.
Image
Using CANNA COCO

Tato analýzy by měla být prováděna ideálně po 3 až 4 týdnech. Požadovaná hodnota EC by měla být mezi 1,1 a 1,3 a kyselost pH mezi 5,5 až 6,2. Příliš vysoké hodnoty EC zvyšují nebezpečí projevů spálení. Ke snížení tohoto nebezpečí lze kokos proprat okyselenou vodou (pH 5,8: okyselte přípravkem CANNA pH- growth).

Poškození

V případě, že je sklizeň poškozena tvrdou vodou, lze použít zároveň PK13/14 a hnojiva CANNA COCO. Nicméně pokud je kohoutková voda velmi tvrdá, může tato kombinace způsobit i problémy. Velmi tvrdá voda obsahuje velké množství vápníku a množství kyseliny nutné k nastavení pH je příliš vysoké. Toto způsobuje vysoký podíl bikarbonátů ve vodě. Pokud je PK 13/14 použit v takových podmínkách, roste nebezpečí vzniku sraženin ve vodním zásobníku, což může způsobit ucpání kapkovačů. Pokud použijete pro zavlažování velmi tvrdou vodu, doporučuje se na stanovení správního pH použít pH- grow (kyselina dusičná) místo pH- bloom (kyselina fosforečná).

Štítky :