Fosfor hraje důležitou roli ve všech živých organismech. Představuje esenciální součást živin pro rostliny a zvířata. Fosfor má klíčové postavení co se týká buněčného spalování a celkového přenosu energie rostliny.
Fosfor je mimo to stavební prvek buněčných membrán, DNA a některých bílkovin a enzymů. Pro mladé rostliny jsou fosfáty nepostradatelné; asi tři čtvrtiny z celkového příjmu fosforu přijme rostlina před tím, než prodělá čtvrtinu svého životního cyklu.
Nejvyšší koncentrace fosforu je tedy v částech rostliny, které se vyvíjejí, jako v kořenech, výhoncích a vaskulárních tkáních.
Krátce o fosforu
- Co je fosfor a jaký má význam?
- Fosfor má klíčové postavení, co se týká buněčného spalování a celkového přenosu energie rostliny.
- Fosfor je mimo to stavební prvek buněčných membrán, DNA a některých bílkovin a enzymů.
- Jak se projevuje nedostatek?
- Slabě rozvinutá rostlina s fialovo/černými, odumřelými části listu.
- Deformované a pokroucené listy.
- Jak tomu zabránit?
- Zamíchejte proto dobře na počátku fosfátová hnojiva do své výsadby.
Projevy nedostatku
Nedostatek fosforu se u rychle rostoucích rostlin neprojevuje tím, že se stonek a řapíky zbarví do fialova, nýbrž slabě rozvinutými rostlinami s fialovo/černými, nekrotickými (odumřelými) částmi listů a také deformovanými a zkroucenými listy.
Chronologie
- Zpočátku je rostlina tmavě zelená, avšak je to jiná tmavě zelená (modro/zelená) než při nedostatku draslíku.
- Růst a vývin bočních výhonků jsou zabrzděny. Po 2-3 týdnech vznikají fialovočerné, nekrotické skvrny na středně starých a starších listech a deformují je.
- Tato fialovo černá nekróza přechází na lodyhu, list se kroutí, roluje a odumírá. Mrtvé listy jsou stočené a scvrklé, mají typické okrovo fialové zabarvení a opadávají.
- Rostlina zcela vykvétá, ale květy zůstávají malé.
Příčiny nedostatku fosforu
Protože se fosfáty v přírodě nacházejí jen ve zmenšené koncentraci, je afinita rostlinných buněk na fosfáty velmi vysoká; jsou přijímány veškerými kořeny. Projevy nedostatku jsou proto také spíše řídké. Výjimky:
- Při vysoké PH hodnotě v růstovém médiu (pH 7) může rostlina stěží přijímat fosfor a v půdě vzniknou nerozpustné sloučeniny fosforu
- Na železo a zinek bohaté nebo příliš kyselé půdy
- Fixací půdy
Jak tomu zabránit?
Anorganické fosfáty ve formě iontů jsou přijímány velmi snadno. Organické naopak ne.
Je třeba v každém případě použít jen jemně mleté látky a dbát na to, aby bylo zaručeno určité procento využitelného fosforu. Okyselení před použitím zlepšuje rozpustnost přírodních fosfátů.
- Fosfátová hnojiva důsledně promíchat s půdou
- Při vysokém pH použít zředěný roztok kyseliny fosforečne
- Vyberte si produkty (hnojiva), které zaručeně obsahují skutečné fosfáty (lze se dočíst na obalu) místo alternativních fosfátových látek, jako je hnůj nebo guáno.