Rašelina je přirozeně poměrně kyselá (pH 3,5 až 4,5), takže na zvýšení pH se přidává vápenec. Zeminy vždy obsahují vápenec. Množství vápence, které tedy musí být přidáváno, závisí na složení rašeliny. Například zahradní rašelina vždycky vyžaduje více vápence než rašelinný humus, aby se pH zvýšilo.

Image
Using potting mixes

V průměru je třeba 5-6 kg vápence na m3 (1000 l) na zvýšení pH. Po přidání vápence trvá stabilizace pH několik týdnů. Pokud se vápenec nepřidává, nebo ho není dostatek, absorbuje zemina vysoké koncentrace prvků jako mangan, železo nebo fosfáty, což může vést k viditelným známkám přehnojení.

Vysoká koncentrace hliníku může dosáhnout až k toxickému množství, které vede k tloustnutí kořenů, což omezuje schopnost kořenů dodávat živiny. Pokud má zemina pH příliš nízké, přidání 20 g vápence (Dolocal) na 10 litrů zvýší pH o jeden bod.

Správná kyselost zeminy je mezi 5,8 a 6,2. Hodnoty vyšší než 6,2 mohou vést k usazování fosfátů ve formě fosforečnanu vápenatého, což je pro rostliny nevhodné prostředí.

Co je RHP?

Pěstební směsi dostupné na trhu se výrazně liší v kvalitě. V Holandsku se RHP zaměřuje na kontrolu kvality rašelinných produktů, složky zeminy, pěstební směsi a substráty jako jsou kokos, perlit, pemza apod. Substráty a jejich složky, které mají známku kvality RHP, jsou substráty bezpečné (málo plevele a žádné zárodky nemocí), ale neposkytují záruky úspěšné sklizně. Ve skutečnosti, známka kvality RHP neříká nic o přesné struktuře a che- mickém složení zeminy. Pěstební směsi se mohou lišit i v ceně. Směsi založené na zahradní rašelině jsou všeobecně levnější než směsi založené na vzdušné bílé rašelině, a je také třeba říci, že hrubší stupně bílé rašeliny jsou podstatně dražší než jemná rašelina.

Image
Using potting mixes

Measuring nutrients

Nejspolehlivější způsob měření množství živin v pěstební směsi je použití metody těžby 1:1,5, která se používá k určení EC a pH kořenového prostředí. EC a pH drenážní vody se budou běžně měnit, protože pěstební směs je schopná vracet množství prvků nebo je i zcela odmítat. Nejlepší je provádět analýzu 1:1,5 po třech až pěti týdnech. Nejsnazší způsob provedení analýzy je pokračovat podle následujících bodů:

 1. Připravte si vzorek pěstební směsi, použijte vrtáček nebo lžíci, naberte pěstební směs z velkého množství různých míst, aby byl vzorek dostatečně reprezentativní.
 2. Vložte vzorek do mísy a přesvědčte se, že je vzorek dostatečně vlhký. To zjistíte mačkáním směsi v ruce, pokud vymačkáte vodu, je to v pořádku. Ke zvýšení vlhkosti přidejte destilovanou vodu a směs dobře promíchejte.
 3. 250mililitrovou odměrku naplňte 150 ml destilované vody, přidejte pěstební směs do množství 250 ml, dobře promíchejte a nechte odstát alespoň 2 hodiny.
 4. Znovu dobře promíchejte a změřte pH. Směs, kterou máte nyní, přefiltrujte a změřte EC. Požadované hodnoty EC jsou mezi 1,1 a 1,3 a pH mezi 5,8 a 6,2.

Lepší výsledky

Na základě výsledků předchozích výzkumů správného poměru vody a vzduchu v CANNA substrátech, připravila CANNA praktické testy k použití na pěstební směsi složené z kvalitních porézních materiálů. Tyto směsi byly porovnány s oblíbenými na trhu běžně dostupnými pěstebními směsmi obsahujícími perlit.

V různých pěstebních prostorách byla polovina rostlin zasazena do směsi obsahující perlit a polovina do vzdušnější směsi. Ovzduší a hnojení bylo shodné pro všechny rostliny. Po třech týdnech již byly znát viditelné rozdíly. Rostliny ve vzdušnější směsi prokazovaly výrazně lepší růst, v průměru byly až o 5 cm vyšší a měly silnější stonky. Měly méně povadlých listů během nočního sledování, ačkoliv rostliny dostávaly správné množství vody ve tmě, což je nezbytný předpoklad pro správný růst a květ. Výsledky těchto testů ukázaly význam potřeby dostatku vzduchu pro kořenový systém.

Dobrý začátek je polovina práce!

Dobrý začátek je základem pro dosažení dobré sklizně. Při nákupu se přesvědčte, že kupujete semena, které jsou vhodné pro vámi zvolený způsob kultivace, venkovní nebo vnitřní. Klíčení semen zlepšíte při dodržení následujících kroků:

 1. Umístěte semena do sklenice vody. Vodu měňte každý den, pokud je to třeba. Semeno je životaschopné, když se otevře a objeví se malé kořínky.
 2. Nenechte kořínky příliš vyrůst, protože pak jsou při sázení náchylné ke zlomení a rostlina poté nemůže správně růst.
 3. Vyjměte klíčící semena z vody a opatrně je zasaďte do samostatných kořenáčů do jamky, která je 2 až 3 cm hluboká a pečlivě zasypte pěstební směsí. Zhruba po týdnu se na povrchu objeví první rostlinky a pokud je všechno v pořádku, 80 – 90 % semen vyroste.
 4. Zasaďte malé rostlinky do kvalitní pěstební směsi jako CANNA Terra Professional nebo CANNA Terra Professional Plus. Směs lehce zatlačte. Vzdušnost je velice důležitá k rozvoji dobrého kořenového systému.
 5. Nikdy nesejte příliš hluboko, což by znemožnilo klíčku vyrůst nad povrch a rostlina by se nerozvíjela. Všeobecně se uvádí, že hloubka setby je dostatečná kolem 1,5 cm.
 6. Ke stimulování lepšího růstu kořenů a k podpoře růstu rostliny doporučujeme v průběhu prvního týdne růstu přidat 2x až 3x RHIZOTONIC.
 7. Přidejte rostlinám v růstové fázi CANNA Terra Vega a v období květu CANNA Terra Flores. Období květu začíná v momentu, kdy se objeví první květ.
Štítky :