Rašelinový substrát někdy použil snad každý pěstitel, ale zdaleka ne všichni znají alespoň základní fakta a souvislosti. Pěstování v substrátu na bázi rašeliny má svoje zásady a kdo je lépe pochopí a přizpůsobí se jim, dosáhne skvělé výsledky.

Substráty, jejichž základem je rašelina známe asi všichni. Používají se už desítky let a jsou to nejrozšířenější pěstební substráty vůbec. Někomu mohou připomínat klasickou zahradní zeminu a spousta zahradníků jí říká prostě "hlína" (správě je "půda" nebo "zemina"). Od běžné zahradní zeminy se ale rašelinové substráty velmi liší.

Proč rašelina?

Jaký je vlastně důvod pro použití rašeliny, když všude na polích je tolik půdy vhodné pro pěstování. Rašelinové substráty svými vlastnosti umí běžnou půdu překonat a umožňují dosáhnout lepších výnosů. Hlavně u rychle rostoucích plodin v květináčích a truhlících je použití speciálního substrátu jediná dobrá volba. Je ale nutné s ním správně zacházet.

Pak je tu i praktický důvod: při použití rašeliny jako výchozí suroviny lze vyrobit substrát s požadovanými vlastnostmi, složením a udržovat tyto parametry při každé šarži konzistentní.

Typy rašeliny a její kvalita

Rašelina vzniká v průběhu tisíců let v mokřadech a močálech. Jsou to vlastně nahromaděné a rozložené zbytky travin, mechů a dřevin. Vláknité části rostlin zůstanou zachované, protože rozklad probíhá ve vodě s omezeným přístupem vzduchu a proto i velmi pomalu.

Rašeliniště má několik vrstev, které se liší podle hloubky a stáří. Pro výrobu nejkvalitnějších substrátů se používá hlavně světlá (bílá) rašelina, která leží ve střední hloubce nad vrstvami tmavé, starší a silněji rozložené rašeliny. I tato "černá rašelina" se dá s úspěchem použít – upravuje se mrazem a poté je také vhodná do substrátů jako tzv. "zahradní rašelina". Obsahuje vyšší podíl prospěšných huminových látek, než světlá rašelina, ale je jemnější a hůře udržuje vzdušnost.

Z pohledu životního prostředí má rašelina určitou nevýhodu – je to neobnovitelná surovina, resp. obnovuje se velice pomalu. Pokud vám naše planeta není lhostejná, použité rašelinové substráty vraťte do přírody – můžete jimi obohatit záhonek, dát je do kompostu nebo recyklovat do bio odpadu. Rozhodně by byla velká škoda je vyhodit do směsného odpadu, který končí ve spalovně.

Vzdušnost a struktura rašeliny

Nejkvalitnější bílá rašelina má hrubou vláknitou strukturu, která drží dobře pohromadě a nerozpadá se na prach. To vytváří dokonale "nadýchané" substráty CANNA Terra Profesional Plus, které si i po několika měsících pěstování udržují vzdušnost i optimální poměr voda/vzduch (bílá rašelina umí zadržet až 20násobek vody v poměru ke svojí hmotnosti). Právě to jsou hlavní přednosti kvalitní rašeliny. Umožňuje to rychlý vývoj silných kořenů, udržuje zdravou kořenovou zónu a poskytuje rostlině optimální zásobu vláhy.

Image
Rašelina a vše co o ní potřebujete vědět
Těžba rašeliny: na svislém řezu jsou vidět jednotlivé vrstvy rašeliny, které mají různé stáří. Nejlepší pro pěstební substráty je právě tato střední vrstva, tzv. světlá rašelina.

Optimální pH substrátu a živiny

Rašelina má sama o sobě mírně kyselou reakci (pH 3,5 - 4,5) což vyhovuje pouze kyselomilným rostlinám. Většina kulturních plodin vč. bylin a zeleniny vyžaduje pH kolem hodnoty 6 a proto je rašelinu potřeba upravit. To výrobci dělají pomocí vápence, který se do rašeliny přimíchá a pak se směs nechá odležet, aby se pH upravilo.

pH je u substrátů zásadní faktor a zdaleka ne všechny substráty z obchodu jsou vhodné pro intenzivní hnojení a rychlý pěstební cyklus. Hnojiva většinou výrazně snižují pH a substrát musí mít vysokou kapacitu pro jeho vyrovnávání. Pokud si vyberete například CANNA Terra Profesional Plus máte jistotu, že je dokonale připraven na několik měsíců pěstování s hnojivy CANNA Terra. Pomůže vám udržovat optimální pH a zdravé, vitální rostliny.

Živiny v rašelině

Čistá rašelina je velmi chudá na živiny a proto je nezbytné je přidávat v podobě hnojiv. To výrobci dělají při míchání a zpracování rašeliny do podoby substrátů. Seznamte se s tím, kolik hnojiva v substrátu je, tedy jak dlouho zvládne vyživovat rostliny.

Slabě předhnojené substráty jsou ideální pro výsadbu mladých rostlinek a řízků, které by mohly vysokým předhnojením utrpět. Je ale nezbytné přidávat hnojiva hned po zasazení podle dávkovacích tabulek. Pěstitel tak může dávat rostlinám přesně to, co potřebují v závislosti na jejich stáří a životní fázi.

Rašelinové substráty jsou vhodné pro pěstování s minerálními i organickými hnojivy. Obojí má svoje výhody, ale k tomu se dostaneme až v pokračování tohoto článku.

Štítky :